Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română Heidelbergm, Germania

  • Prescura1.jpeg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide5.jpg

Wo sind wir nächste Woche?

Josephskirche

Christophstraße 2, 69214 Eppelheim 
Bushaltestelle: JAKOBSGASSE (Straßenbahn 22)

Dragi prieteni ai parohiei noastre, zilele trecute a fost distribuit pe pagina oficiala a parohiei noastre un filmulet realizat de Trinitas TV, Televiziunea Patriarhiei Romane, pe care multi dintre voi l-ati apreciat. https://www.facebook.com/Parohia-Ortodoxa-Romana-Sfanta-Treime-Heidelberg-760488010730449/

Este vorba despre un preot din judetul Buzau, parintele Marian, preot care se implica foarte mult in actiuni sociale si filantropice, demne de tot respectul si aprecierea noastra, care acum incearca sa ridica o casuta pentru cinci suflete aflate in mare nevoie.

 

Cu foarte multa credinta si smerenie, Parintele Marian si-a propus sa ajute oamenii fara sa ii eticheteze, pentru ca nu ajutam oamenii in functie de performantele lor duhovnicesti, ci in functie de nevoile lor. Parintele Marian incearca sa ajute in locurile in care nu exista nici o structura sociala, in care oamenii traiesc in case de chirpici si adesea de azi pe maine. Sunt convins ca mainele parintelui Marian sunt mainile lui Dumnezeu, de aceea facem apel prin acest mesaj ca si noi, membrii acestei mici parohii din Heidelberg, sa incercam sa dam din putinul nostru pentru ca parintele Marian sa poata ridica o casa unei familii foarte sarace.

Parintele a estimat costurile ridicarii unei case la 15.000 RON, adica 3.333 de euro. Pamantul a fost donat de cineva, iar mana de lucru cel mai probabil este gratis. De aceea, banii de care are nevoie sunt pentru materiale de constructii. Ridicarea acestei case nu este prima actiune de acest fel, parintele Marian ridicand si alte case pentru familii nevoiase. Asadar, estimarea costurilor nu este una fantezista, ci bazata pe exeperienta reala. Trebuie mentioant si faptul ca nu este vorba despre o casa foarte mare, ci doua camere care sa acopere strictul necesar.

Propun ca duminica aceasta, dar si in duminicile urmatoare, sa facem o colecta la finalul Sfintei Liturghii pentru a putea fi si noi de ajutor acesteui minunat parinte. Ar fi un lucru extraordinar ca Parohia Ortodoxa Romana din Heidelberg, asa mica cum este ea, sa poata ridica macar o parte dintr-o casa unei familii sarace din Romania.

Cu nadejdea ca Dumnezeu va lucra in sufletele celor care vor citi acest mesaj!

Unde locuieste Dumnezeu? Acolo unde doi sau trei sunt adunati pentru a infaptui ceva in numele Lui.

Parohia Ortodoxa Romana din Heidelberg 

Persoana de contact:
Marius Calin 01715171085
Adresa de mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!