Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română Heidelbergm, Germania

  • Prescura1.jpeg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide5.jpg

Wo sind wir nächste Woche?

Josephskirche

Christophstraße 2, 69214 Eppelheim 
Bushaltestelle: JAKOBSGASSE (Straßenbahn 22)

Duminica aceasta, 10 decembrie 2017, Parohia Ortodoxă Română Sfânta Treime din Heidelberg a intrat într-o nouă etapă, și anume, stabilirea definitivă într-un nou locaș de slujire, și anume Biserica Sfântul Iosif din Eppelheim (Josephskirche).

Prima Sfântă Liturghie în noua Biserică a fost încununată de un concert de colinde susținut de soprana Camelia Țârlea, membră a ansamblului de operă al Teatrului de Stat din Karlsruhe, Germania.

Începând de acum, parohia noastră o să își desfășoare aici toate activitățile liturgice. În viitorul apropiat ne vom întâlni regulat duminica la Sfânta Liturghie, începând cu ora 10.00. De asemenea, facem eforturi pentru a dezvolta programul liturgic, încercând în acest fel sa venim în întâmpinarea tuturor nevoilor sufletești ale credincioșilor din orașul Heidelberg și din regiunea Rhein-Neckar.

Toate anunțurile legate de programul liturgic pot fi urmărite atât pe pagina de web, cât și pe pagina oficială de facebook a parohiei noastre.