Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română Heidelbergm, Germania

  • Prescura1.jpeg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide5.jpg

Locația unde se săvârșește Sfânta Liturghie în comunitatea noastră

 

 

Vă așteptăm cu drag la

Biserica Josephskirche

Christophstraße 2, 69214 Eppelheim
Statia: JAKOBSGASSE (Straßenbahn 22)

Programul slujbelor

De la ora 9.30 Sfânta Liturghie

Dragi prieteni,

În fiecare duminică vom începe slujba după programul nou:

9.00h Acatist 
9.30h Sfânta Liturghie

Vă așteptăm cu drag să slujim împreuna Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie!

În luna iunie a anului 2017 a fost lansat site-ul oficial al Parohiei Ortodoxe Romane “Sfanta Treime” din orasul german Heidelberg (www.biserica-heidelberg.de). Noul site este realizat cu o interfata grafica atractiva si intr-o forma simpla pentru a fi accesibil tuturor. Deocamdata informatiile din cadrul site-ului vor fi disponibile in limba romana, iar in foarte scurt timp vor fi disponibile si in limba germana.

Informatiile  pe care le veti gasi pe site-ul www.biserica-heidelberg.de sunt legate de modul de organizare al parohiei, programul slujbelor sau informatii legate de sfinte taine si ierurgii, cum ar fi taina botezului sau cununiei. De asemenea, site-ul ofera informatii despre cum gasim Biserica in oras, unde au loc sfintele slujbe sau cum putem sustine biserica. Nu in ultimul rand, site-ul pune la dispozitie posibilitatea de a pune intrebari legate de viata bisericii, de problemele care ii preocupa pe credinciosi, dar si o biblioteca online unde se vor regasi chiar si cantari din cadrul Sfintei Liturghii. Programul slujbelor si linkuri catre pagina de facebook a paarohiei sunt si ele doua elemnete importante din cadrul site-ului parohiei noastre.

Lansarea acestui site vine sa intampine nevoile pastoral-misionare ale credinciosilor din Heidelberg si imprejurimi.

Principalul scop al site-ului este de a offert credinciosilor din aceste locuri acces la informatii si la actualitatea religioasa a bisericii romanesti.